Forum

Nabijanie akumulato...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Nabijanie akumulatora

14 Príspevky
2 Užívatelia
0 Likes
11 K Zobrazenia
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Ahojte, predpokladajme ze je k RC modelu vlozena nabijacka na aku, a to aku bolo takisto v baleni a ma kapacitu 1200mAh. Dokupil by som 2300mAh akumulator, mozem ho nabijat s tou nabijackou ktora bola v baleni k tomu 1200mAh ? Moze klesnut zivotnost akumulatora ak ho budem nabijat slabsou nabijackou ? Aku mabijacku by ste potom doporucili ?
Dakujem

 
Publikované : 08/11/2008 10:20 pm
mkari
(@mkari_1609973548)
Príspevky: 436
Reputable Member
 

Použiť sa dá, len si daj pozor nato, aby si mal rovnaký typ akku ako nabíja ta nabíjačka... ked máš napríklad Lipol aby si ju nenabíjal v režime napr Nimh alebo LiFe ale v režime Lipol. Predpokladám že nabíjačku máš s nejakého setu, tak ak tam nenadrbeš nejaky šialený prúd tak nič sa nedeje. :geek:

 
Publikované : 09/11/2008 7:19 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Mal som v umysle dokupit tento Li-pol akumulator
http://global.ebay.com/gbh/viItem?ItemId=110298756409
2x Li-pol 2200 mAh za nejakych 900sk aj s postovnym, no nekup to :-)
Leb ked ich budem nabijat s tou nabijackou ktora bola v baleni nedo*ebem ich ? Teda im skratim zivotnost alebo sa nebudu nabijat naplno ? Pretoze ta nabijacka ktora je k modelu je k akku 1200 mAh

Diky

 
Publikované : 09/11/2008 10:03 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Ide o to akú máš nabíjačku. Ak je určená na nabíjanie LiPo akumulátorov, tak vôbec nevadí že ma menší výkon. Akurát jedinou nevýhodou je že budeš nabíjať tieto Aku cca dvakrát dlhšie. Pri nabíjaní je dôležitý prúd. Pri týchto Aku čo si dal odkaz by nemal prekročiť hodnotu 1C t.j. 2,2 A. Pri tomto prúde teoreticky nabiješ Aku za 1 h. Ale ako píšeš z nabíjačkou 1,2 A budeš nabíjať dlhšie. Ak ale nie je určená na nabíjanie LiPo aku tak to by som veru neskúšal. K Aku cena je dobrá, ale nie všetky Aku z číny majú aj reklamované vlastnosti. Ale to sa dá zistiť len keď ich vyskúšaš.

 
Publikované : 10/11/2008 12:03 am
mkari
(@mkari_1609973548)
Príspevky: 436
Reputable Member
 

My používame značku Jamara X-peak. Zdroj je 220V alebo 12V takže s tým problem nieje a nabíja všetky typy akku okrem LiFe. max prúdom 5A čo je v pohode. Teraz tie nove typy tejto sú aj so zabudovaným balancérom a nabíjajú aj LiFe, ale LiFe-čka sa zatial nejako extra nevyužívaju, kedže sú nové na trhu... naša stála nejakých cca 2900sk.
PS: Radšej si priplať za kvalitnejsiu nabíjačku lebo preplatíš na množstve akku ktore zbytočne oddrbeš... :mrgreen:

 
Publikované : 10/11/2008 9:03 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Uz konecne som dostal na Vianoce lietadlo :D Bola k tomu aj nabijacka avsak bez zdroja :( Mam doma jeden zdroj, konkretne tento
http://62.75.219.232/future-p29h23s28-T ... html?sid=g
V popise je napisane, ze nabija max. prudom 0,6A a nabija vsetky olovene akumulatory. V lietadle mam Li-pol akumulator. Ale ja tou nabijackou nabijam jeden velky akumulator 1300mAh oloveny. Kedze tou nabijackou na olovene akumulatory nemozem nabijat Li pol tak mozem urobit to, ze nabijem ten velki Nimh a potom ho prepojim s tym Lipol ??? Cize budem jeden akumulator nabijat druhym :D
mozem to tak urobit ?? Alebo mozem s tym zdrojom/nabijackou na vyssom uvedenom linku nabit aj ten Li pol ?? Lebo v baleni bola len taka mala cierna krabicka so svorkami a treba tam pripojit nejaku "stavu" :D
Alebo mam pouzit obycajny zdroj z vlacikovej supravy ktory ma napatie 12V a prepojit ho s tou krabickou(nabijacom) ??
Bude to bezpecne pre aku ?? Je ten sposob nabijania jedneho aku druhym bezpecny ohladom zivotnosti ??
Dakujem

 
Publikované : 10/12/2008 11:40 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Tak s touto nabíjačkou to radšej neskúšaj. LiPo akumulátory sú veľmi citlivé na prúd a napätie. Týmto by sa ti mohla poškodiť LiPolka, v najhoršom prípade vybuchnúť. Na LiPo sa používajú jedine nabíjačky určené k nabíjaniu LiPo aku. To prepojenie NiMh nie je už vôbec dobré riešenie, pretože NiMh ti dokáže dodať dosť veľký skratový prúd a tým by si dosiahol už predtým popísaný efekt. Odporúčam ti zainvestovať do dobrej nabíjačky napríklad s balancérom napr. http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=69753

 
Publikované : 11/12/2008 12:06 am
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

1.)No ale ja som dostal k lietadlu nabijacku, len potrebujem zdroj. Mam doma este jeden zdroj, nie nabijacku. Je z vlacikovej supravy na napateie 12V mozem to napajat s nou ??. Alebo aky lacny zdroj by som si mal kupit ?? Pretoze nepotrebujem nabijacku celu len 12V zdroj.
2.) V navode pisali ze mam to pripojit k nabijacke s nejakym zdrojom alebo napichnut na autobaterku. A autobaterka je tusim olovena nie ?? NiMh alebo nieco take. Moze sa to potom nabijat aj z autobaterky ??
Nemam teraz uz vobec ziadne peniaze cize prosim o nejake hyperlacne a bezpecne riesenie :)
DAkujem

 
Publikované : 11/12/2008 4:09 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Aha. Jasne, potrebuješ akýkoľvek zdroj na 12 V, samozrejme s dostatočným prúdom. S úspešnosťou sa používajú aj staré funkčné zdroje z PC. Ak chceš použiť NiMh, tak výsledné napätie by malo mať 12 V.

 
Publikované : 11/12/2008 5:20 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Ok dakujem :) Zajtra zbehnem kupit nejaky zdroj 12V. Aky "dostatocny" prud by mal mat ?? Kolko maximalne mA ? A ked adapter tak stabilizovany alebo nestabilizovany ?? Aky je v tom rozdiel ??

 
Publikované : 11/12/2008 6:39 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

To záleží od toho akým prúdom budeš nabíjať. Ako si napísal máš 1200 mAh baterky, t.j. pri nabíjaní 1C je to 1200 mAh alebo 1,2 A. Zdroj by som dal tak o 0,5 A silnejší. Takže nejaký s prúdom okolo 2 A by ti mal stačiť v pohode. Ale myslím že do s výhľadom do budúcna si môžeš kúpiť aj 5 A ak nebude markantný rozdiel v cene. Stabilizovaný vs. nestabilizovaný je zhruba ten že pri zmene záťaže sa ti nemení napätie. Ale zase nabíjačka by mala mať nejakú stabilizáciu. Neviem aký je rozdiel v cene ale ja by som kúpil stabilizovaný.

 
Publikované : 11/12/2008 8:06 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Dakujem!! :) Cize cim vacsi prud bude mat nabijacka tak tym rychlejsie sa aku nabije ?? Napriklad 0,5A zdroj za aky cas nabije moj 1500mAh aku ??

 
Publikované : 11/12/2008 8:58 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Presne tak. Ale pre LiPo Aku sa odporúča prúd 1C t.j. jedno-násobok kapacity Aku. T.j. ak máš Aku 1200 mAh tak nabíjaš prúdom 1200 mAh. Keďže mAh je miliampére za hodinu je čas jasný. Teoreticky nabíjaš 1 hodinu. Ak dáš prúd 0,5 A nabíjanie sa ti natiahne na niečo cez 2 hodiny. Na trhu sú už aj LiPo ktoré je možné nabíjať väčším prúdom ako 1C. Ale v tvojom prípade neprekračuj hodnotu kapacity akumulátora t.j. 1C, pretože pri väčšom prúde môže dôjsť k jeho prehriatiu a následnej explózii. Nabíjačky určené na nabíjanie LiPo sledujú nárast napätia a odpájajú nabíjanie pri nabití Aku. Takže aj keď budeš nabíjať menším prúdom nič sa nestane akurát to bude trvať dlhšie. LiPo Aku majú pamäťový efekt potlačený, takže nehrozí znehodnotenie Aku ak použiješ napr. menší prúd.

 
Publikované : 11/12/2008 10:14 pm
(@admin)
Príspevky: 332
Reputable Member
Topic starter
 

Diky, dnes som bol kupit zdroj 12V 0,9A cize mal som to nabite, za taku hodinku a pol cca.

 
Publikované : 12/12/2008 10:31 pm
Zdieľať: